Tento nástroj umožňuje vytisknout aktuální přehled na tiskárně. V současné verzi byly rozšířeny možnosti nastavení formátu papíru, záhlaví a zápatí. Lze též vytisknout pouze určitý rozsah stran. Program nekomunikuje s tiskárnou přímo, ale prostřednictvím systémového tiskového ovladače, které jsou buď součástí operačního systému nebo jsou dodávány zvlášť výrobcem tiskárny. Z tohoto důvodu je nutné mít v systému vpořádku nainstalovaný správný ovladač k tiskárně.
Tisk přehledu se zahájí vybráním položky Vytisknout přehled z nabídky Přehled. Totéž lze provést také stiskem kláves Ctrl+P nebo stiskem tlačítka na liště u levého okraje okna. Program nejprve musí přehled zformátovat (rozmístit texty a tabulky na papír) a poté se okno přehledu přepne do režimu náhledu. Náhled se zobrazuje ve stejném okně, jako tabulka hovoru, jen se změní horní nabídka příkazů a horní ovládací lišta, která v náhledu obsahuje ovládací prvky pro nastavení tisku.
Tisk - otevře standardní tiskový dialog, ve kterém můžete zvolit tiskárnu, nastavit její vlastnosti nebo zadat rozsah stran, které mají byt vytisknuty, tlačítkem OK zahájíte tisk přehledu.
Zpět - zavře náhled a přepne pracovní plochu zpět do základního režimu
Nastavení - spouští dialog pro nastavení tisku (viz následující odstavec)
Tlačítko Nastavení na horním ovládacím panelu se otevírá konfigurační okno, ve kterém lze změnit parametry tisku. Volby jsou přehledně rozděleny do čtyř záložek. Na každé kartě je k dispozici tlačítko Standardní, které volby na otevřené záložce nastaví na hodnoty podle přednastavení výrobce programu.
Na teto kartě lze nastavit velikost a orientaci papíru a šířku okrajů:
Velikost papíru - nastaví se velikost papíru (A3, A4 nebo A5)
Orientace - volba orientace papíru (na výšku nebo na šířku)
Okraje - lze nastavit velikost okrajů na horním, dolním, pravém resp. levém okraji papíru. Šířka se uvádí v milimetrech (např. 20 mm) nebo v centimetrech (např. 2 cm).
Sloupce - v případě, že přehled obsahuje malý počet údajů a tabulka se vejde proto několikrát na šířku papíru, lze program nastavit tak, aby zformátoval výstup do několika tiskových sloupců. Nastavuje se počet sloupců a šířka mezery mezi sloupci. (Pozn.: V Dalších možnostech lze zapnout ukončování sloupců mezi bloky - každá tabulka pak bude začínat na začátku sloupce.
Zde se nastavuje hlavička přehledu, tzn. texty zobrazené u horního okraje na všech stranách. Vkládání hlavičky se povoluje zatržítkem Zobrazit hlavičku. Do třech editačních polí se vloží text, který má byt zobrazen v záhlaví vlevo, uprostřed a vpravo. Do editačního pole lze vložit libovolný text (např. Vytiskl: Novák), a je možné využít několik automatických textů, které začínají vždy mřížkou (např. dne #D #C), přehled kódů je uveden v následující tabulce 3.3.
Výška hlavičky - výška oblasti, která je vyhrazena pro tisk hlavičky, udává se v milimetrech (např. 20 mm) nebo v centimetrech (např. 2 cm).
Mezera za hlavičkou určuje výšku mezery mezi hlavičkou a oblastí, do které se tiskne přehled.
Písmo - v poli se zobrazuje název a velikost písma, které bude použito pro tisk hlavičky. Tlačítkem Změnit písmo se otevře dialog pro změnu parametrů písma.
Legenda - přehled automatických textů, stiskem tlačítka se do editačního pole vloží na místo kurzoru odpovídající kód.
Stejným způsobem se nastavuje také patička, tj. text vytisknutý na všech stranách u dolního okraje.
Na této záložce jsou umístěny málo používané volby, které logicky nepatří do některé z předcházejících záložek.
Černobílý tisk - je-li tato volba zatržena, ignoruje se při tisku nastavení barev a veškeré texty se tisknou černou barvou na bílém podkladu.
Pokud se v textech, které mají být vysázeny v hlavičce nebo patičce (viz předcházející odstavce), uvede některý z kódů uvedených v tabulce 3.5, bude při formátování přehledu nahrazen odpovídajícím řetězcem podle svého významu. Často používaným kódem je například Strana ##/#*, který se používá pro číslování stran - na první stránce bude vysázen text "Strana 1/10", na druhé stránce "Strana 2/10" atd. Pomocí automatických textů lze také zajistit, že u přehledu rozděleného po pobočkách bude v záhlaví každého papíru uvedeno jméno pobočky (kód #B).
Kód | význam |
---|---|
## | číslo strany |
#* | celkový počet stran |
#D | aktuální datum ve formátu den. měsíc. rok |
#C | aktuální čas ve formátu hodiny:minuty |
#B | název bloku (podtabulky) |
#P | název, pod kterým je přehled uložen (např. Účetní odd. minulý měsíc ) |
#Q | nadpis přehledu, který je uveden v přehledu (např. Detailní po pobočkách ) |
Tabulka 3.5: Význam automatických textů v hlavičce a patičce přehledu